Michał Murzyn
Psychoterapia
Psychoterapia osób dorosłych
Pomoc psychologiczna dla Seniorów
Ćwiczenia i diagnostyka
funkcji poznawczych Seniorów
Umów się na spotkanie - tel. 508174837
PsychoterapiaMM
- Psychoterapia osób doroslych
- Pomoc psychologiczna
dla Seniorów (60+)
- Cwiczenia i diagnostyka funkcji poznawczych Seniorów
Pomoc dla Seniorów (60+) i ich rodzin
Dojrzały wiek niesie za sobą nowe wyzwania i związany jest z nowymi doświadczeniami. Mogą to być doświadczenia zarówno pozytywne i radosne, jak i trudne i smutne. Zmienia się sytuacja życiowa, społeczna, często także i zdrowotna. Często osoby starsze (oraz ich rodziny) są pozostawione ze swoimi problemami same sobie, a przecież każdy człowiek, niezależnie od wieku, ma prawo do pomocy i wsparcia.
Wiele razy w życiu słyszałem, że "starość to choroba" oraz "depresja jest integralną częścią starości". Obie te rzeczy są nieprawdą. Prawdą jest, że w dojrzałym wieku zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia różnych dolegliwości zdrowotnych, ale wiek - sam w sobie - niezależnie czy ktoś ma 60 czy 100 lat - nie jest chorobą.
Błędnym jest także przekonanie, że depresja to choroba wieku podeszłego. Apatia, obniżony nastrój, utrata zdolności przeżywania przyjemności - to może dotknąć każdego, niezależnie od wieku. Tak samo jednak w każdym wieku można tej depresji nie mieć, co pokazują niejednokrotnie nawet 90-letnie osoby, szczęśliwe i cieszące się życiem.
Oferuję pomoc psychologiczną dla osób powyżej 60. roku życia. Pomoc ta dotyczy dwóch wymiarów: problemów z pamięcią i koncentracją oraz trudności emocjonalnych, obniżonego nastroju, kryzysów i przewlekłych stresów.
Diagnostyka i ćwiczenia pamięci
Wiadomym jest, że u wielu osób w dojrzałym wieku wraz z upływem czasu maleją zdolności poznawcze. Pogarsza się pamięć, spada zdolność koncentracji, czasem pojawia się problem z doborem wyrazów czy utrzymaniem wątku w rozmowie.
Zawsze na te sygnały należy być uważnym. Zapominanie się może mieć bowiem dwie przyczyny: jedna to właśnie procesy związane z wiekiem, najzupełniej normalne; drugą przyczyną może być jednak proces chorobowy i wówczas trzeba podjąć zdecydowane działania, aby zdiagnozować problem i interweniować ku poprawie - także za pomocą leków.
Dlatego też proponuję Ci najpierw przeprowadzenie precyzyjnego badania mającego na celu określenie sprawności Twojej pamięci i koncentracji, a potem ćwiczenia dostosowane do Twoich potrzeb w tym zakresie.
Pomoc w sytuacji stresu i obniżonego nastroju
Dojrzały wiek niesie za sobą szereg wydarzeń życiowych, które nie zawsze są przyjemne i mile widziane. Opuszczenie przez dorosłe dzieci gniazda rodzinnego, przejście na emeryturę, trudnym jest pogodzenie się ze stratą współmałżonka. Te wydarzenia często powodują spory dyskomfort psychiczny, smutek, niejednokrotnie rozpacz. Może też pojawiać się lęk i brak poczucia bezpieczeństwa.
Proponuję Ci pomoc w zakresie radzenia sobie z trudnościami emocjonalnymi: przewlekłym stresem lub nagłymi sytuacjami stresowymi, obniżonym nastrojem, sytuacją straty i żałoby czy innych problemów życiowych.
Pomoc rodzinom
Często w związku z zaawansowaną chorobą starszego rodzica, na dorosłych dzieciach spoczywa zadanie opiekowania się mamą lub tatą. Rodzic jest niesprawny ruchowo, może być osobą leżącą, która wymaga stałej obsługi i pomocy. W zaawansowanym procesie otępiennym pojawiają zaburzenia pamięci, orientacji i zachowania na tyle duże, że stanowią dyskomfort dla opiekunów, a czasem mogą stanowić zagrożenie dla starszej osoby. Ucieczki z domu, agresja słowna i czynna, niezrozumiałe i chaotyczne zachowania. Odbiorcą tych zachowań są dzieci, które w związku z tym odczuwają lęk, niepokój, frustrację, złość, bezradność. I te osoby często są osamotnione w swoim trudzie i przede wszystkim - w trudnych emocjach.
Ważne jest więc, aby w razie kryzysu pozwolić sobie sięgnąć po pomoc.
Swoją ofertę pomocy psychologicznej kieruję więc także do rodzin Seniorów - pomoc z zakresu wsparcia, psychoedukacji oraz w razie potrzeby - elementów psychoterapii.
Kontakt
508-174-837
Psychoterapia i pomoc dla Seniorów
© PsychoterapiaMM
© Psycholog-dla-Seniora
Wszelkie prawa zastrzeżone